Jak pielęgnować oczary? Zapamiętaj te zasady, a ozdobią ogród nawet w czasie wiosennych przymrozków

Jak pielęgnować oczary? Jeżeli odpowiednio o nie zadbasz, zakwitną nawet wtedy, gdy reszta ogrodu panie ofiarą wiosennych przymrozków! Ich wyjątkowość polega na tym, że kwiaty pojawiają się już w grudniu! Co zrobić, aby oczary bujnie rosły? Wyjaśniamy!

Oczary  w naturze występują w Azji oraz w Ameryce Północnej. Te krzewy potrafią kwitnąć o bardzo nietypowej porze roku. Choć są wyjątkowe, wbrew pozorom nie potrzebują żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy zadbać o kilka podstawowych spraw, a będą świetną ozdobą w ogrodzie przez cały rok!

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak uprawiać oczary? Posadź je z dala od wielkich drzew

Krzewy świetnie sprawdzą się jako całoroczna ozdoba w ogrodzie ze względu na swoje owalne liście, które jesienią potrafią zmieniać swój kolor. Najczęściej przebarwiają się w wyrazistą czerwień, pomarańcz lub różne odcienie żółci. Oczary najlepiej rosną w miejscach nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru. Rośliny te preferują żyzne, próchnicze, wilgotne i lekko kwaśne gleby. Ponadto warto zostawić im sporo wolnej przestrzeni do swobodnego rozwoju, gdyż najczęściej osiągają 3,5 m wysokości i tyle samo szerokości. Idealną porą na sadzenie oczarów jest jesień. Warto także dobrze przemyśleć miejsce, w którym zostaną one zasadzone, ponieważ są bardzo wrażliwe na swoje towarzystwo. One lubią samotność! Powodem jest ich wrażliwy system korzeniowy, który może zostać uszkodzony przez inne rośliny

Kiedy rosną oczary? Duże mrozy nie są im straszne

Większość roślin w ogrodzie zapada w sen zimowy, gdy tylko pojawią się niższe temperatury. Oczary nie należą do tego grona! Podczas mrozów ich kwiaty zwijają się, aby je przetrwać. Natomiast, gdy temperatury na zewnątrz lekko wzrosną, znów się otwierają. Ten wyjątkowy krzew potrafi kwitnąć nawet w 10 stopniach Celsjusza. Dzięki temu ogrodnicy mogą cieszyć się pięknymi i ognistymi kolorami od grudnia aż do marca. Młode okazy są nieco mniej wytrzymałe, dlatego warto przed zimą je zabezpieczyć i okryć. Pamiętaj, aby ich nie przycinać! Lepiej ograniczyć się do usuwania chorych, martwych, uschniętych i zaburzających kształt korony pędów.

Naturalna pielęgnacja oczarów. Genialny domowy nawóz dla krzewów

Aby przyśpieszyć ich wzrost, stwórz nawóz ze skórek po bananie! Pokrój je w kostkę, umieścić w słoiku i zalej gorącą wodą. Odczekaj minimum 24 godziny, a następnie wykorzystaj roztwór do podlania swoich oczarów. Spora dawka potasu z pewnością przysłuży się wszystkim roślinom kwitnącym

Więcej o: