Zrób jedną rzecz z grzejnikiem przed sezonem grzewczym. Rachunki za ogrzewanie będą niższe

Niska temperatura w domu czy gigantyczne rachunki za ogrzewanie? To nie muszą być jedyne, możliwe rozwiązania. Wystarczy zrobić jedną rzecz przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, aby nie narażać się na wysokie koszty. W tym nie ma wielkiej filozofii.

Choć bardzo tego nie chcemy, zimne dni i noce, a co za tym idzie sezon grzewczy, zbliżają się do nas dużymi krokami. Już za chwilę zaczniemy ubierać się nieco cieplej, a zaraz potem w ruch pójdą domowe grzejniki. Zanim jednak włączymy je po raz pierwszy, warto zadbać o to, aby oddawały odpowiednią ilość ciepła. Za chłód i nienaturalnie wysokie rachunki może odpowiadać zwyczajny brud. 

Zobacz wideo Jak przygotować się na zimę? "Ważna jest efektywność energetyczna"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak przygotować grzejnik na nadchodzący sezon grzewczy? Czeka cię obowiązkowe czyszczenie 

Niestety, grzejniki to jedne z największych zbieraczy kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Choć lekko przybrudzone urządzenie może nam teraz nie przeszkadzać, to w sezonie grzewczym powinno. Jego gruntowne czyszczenie warto zaplanować jeszcze przed pierwszym uruchomieniem. Jeśli się da, należy zdjąć z niego obudowę i dokładnie oczyścić z kurzu wszelkie zakamarki. Dlaczego jest to tak ważne? Brud zalegający na grzejniku utrudni przedostawanie się ciepła do pomieszczenia, przez co nagrzanie mieszkania będzie znacznie trudniejsze. Skutki tego mogą być bardzo bolesne, szczególnie dla domowego budżetu, ponieważ kwoty na rachunkach z pewnością będą wtedy wyższe, niż te, których się spodziewamy. Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto pamiętać o kaloryferze podczas rutynowych porządków. Szczególną uwagę na stan tego urządzenia powinni zwrócić alergicy, ponieważ w trakcie jego pracy w powietrzu będą unosić się mikrocząsteczki brudu i kurzu. Kiedy dostaną się do płuc, niektórych czeka prawdziwa męczarnia. Z pewnością każdy alergik wie, co to dokładnie znaczy. 

Czyszczenie kaloryfera nie jest awykonalne. Wystarczy mieć na to sprawdzony patent 

Warto pamiętać, że za czyszczenie grzejnika należy brać się tylko wtedy, gdy jest on wyłączony i całkowicie zimny. Aby pozbyć się niechcianego brudu ze wszystkich zakamarków, trzeba się trochę natrudzić. Rozwiań jest jednak kilka. Wiele osób wspomaga się na przykład suszarką do włosów. Jak się do tego zabrać? Najpierw na podłodze rozłóż wilgotny ręcznik, a następnie skieruj suszarkę w stronę górnej kratki grzejnika i włącz nawiew. Dzięki temu wszystkie nieczystości powinny wydostać się z wnętrza urządzenia i przykleić do mokrej powierzchni ręcznika bądź innej tkaniny. Na tym jednak nie koniec. Nie zapomnij również o zewnętrznej stronie kaloryfera i pozostałych jego elementów. W tym przypadku wystarczy zwykła ściereczka oraz woda z płynem do naczyń. Do codziennego czyszczenia grzejnika można wykorzystać tzw. "magiczny mop", który przyciąga kurz. Jego jednorazowe końcówki pomogą ci dokładnie zebrać osadzoną na nim warstwę zanieczyszczeń, których niestety nie da się uniknąć. 

Więcej o: