Zamiast wyrzucać, włóż do doniczki. Pieniążek ci za to podziękuje. Będzie rósł piękny i zdrowy

Pilea peperomioides, znana także jako "pieniążek", to oryginalny i coraz bardziej popularny kwiat doniczkowy. Oprócz tego, że jest łatwy w pielęgnacji, uważa się, że może przynieść szczęście i dobrobyt. Jak pielęgnować pieniążek, by był dumną ozdobą naszego domu?

Największą ozdobą tej oryginalnej rośliny, która przybyła do nas z Azji, są zielone, okrągłe liście, przypominające monety. Stąd wzięła się też potoczna nazwa pilei - pieniążek - oraz przesąd, iż kwiat ma zapewnić nam bogactwo. Pilea nie jest trudna w uprawie, dlatego doskonale nada się dla osób, które nie mają doświadczenia. Warto jednak pamiętać o pewnych zasadach, by rosła bujnie i zdrowo. Sprawdź, jak prawidłowo dbać o pieniążek.

Zobacz wideo Soda oczyszczona ma wiele zastosowań - np. pomoże ci zadbać o rośliny. Sprawdź jak!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak dbać o pieniążek? Kwiatek będzie pięknie rósł, jeśli zastosujesz te metody

Chociaż pilea nie ma zbyt dużych wymagań, to warto zapewnić jej doskonałe warunki, by długo cieszyła nasze oczy pięknym wyglądem. Kwiat preferuje jasne miejsca o rozproszonym świetle, dlatego powinien stać blisko okna, ale nie na parapecie. Bezpośrednie promienie słoneczne mogą poparzyć mu liście, wybierzmy zatem nieco osłonięte miejsce, najlepiej za firanką. Stanowisko powinno być całkowicie pozbawione ryzyka przeciągów, gdyż mogą one powodować utratę liści. Jeśli chodzi zaś o temperaturę, pieniążek najlepiej rośnie w pokojowej, czyli od 20 do maksymalnie 24 stopni Celsjusza. Zimą z kolei możemy przenieść roślinę w nieco chłodniejsze miejsce, z dala od wysuszającego kaloryfera.

Podlewanie pieniążka. Nie popełniaj tych błędów, bo kwiat zmarnieje

Podlewanie pieniążka nie jest trudne, o ile nie przesadzimy. Pilea bowiem lepiej zniesie suche warunki niż przelanie, które może doprowadzić nawet do całkowitego obumarcia kwiatu. Najlepiej, jeśli będziemy nawadniać roślinę dwa razy w tygodniu, niewielką ilością letniej wody. Pieniążkowi dobrze służy także systematyczne i delikatne zraszanie liści. Aby nieco wspomóc wzrost, możemy stosować także podlewanie płynnymi nawozami do roślin zielonych.

Pilea nie chce rosnąć? Zastosuj naturalny nawóz

Najczęściej pieniążek radzi sobie bez nawożenia, ale może się zdarzyć, że będzie miał problem z prawidłowym wzrostem. Warto wtedy rozważyć zastosowanie naturalnych nawozów. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie domowego sposobu, który szybko przygotujemy samodzielnie. Jednym z nich jest skórka po bananie. Wykonanie nawozu z resztek tego owocu jest banalnie proste. Wystarczy, że wysuszymy i pokroimy na bardzo małe części skórkę, a następnie wsypiemy ją bezpośrednio do doniczki. Możemy także zalać ją wodą i odstawić na całą noc. Otrzymamy płyny wywar, pełny witamin, niezbędnych do wzrostu roślin. Podlewamy nim pieniążek raz na tydzień.

Więcej o: