Kiedy sadzić czosnek? To największy błąd ogrodników! Jeśli przegapisz termin, główki nie urosną

Jak i kiedy sadzić czosnek, aby urósł duży? Uprawa czosnku nie jest skomplikowana, lecz wymaga zapamiętania kilku banalnie prostych zasad. Podpowiadamy, co należy zrobić, żeby zebrać obfite plony. Te zasady są kluczowe!

Czosnek ze względu na swój charakterystyczny smak i zapach jest idealnym dodatkiem do wielu potraw. Dlatego też od wieków uprawiany jest w przydomowych ogrodach. Nie masz pojęcia, jak i kiedy sadzić czosnek? Przedstawiamy kilka banalnie prostych zasad dotyczących sadzenia i uprawy tej wyjątkowo popularnej rośliny.  

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stornie głównej Gazeta.pl

Kiedy sadzić czosnek? Trzymaj się tych terminów

Czosnek sadzi się w dwóch porach - wczesną wiosną lub jesienią. Czosnek zimowy najlepiej posadzić w październiku lub na początku listopada, tak aby zdążył wytworzyć system korzeniowy przed nadejściem pierwszych mrozów. Styczeń zazwyczaj nie jest odpowiednim miesiącem na sadzenie roślin, jednak w tym roku jest on wyjątkowo ciepły. Jeżeli nie boisz się, że zaskoczą cię nagłe przymrozki, możesz pomyśleć o zasadzeniu czosnku jarego. Warto jednak zaczekać dwa miesiące i zrobić to w marcu, ponieważ wtedy nie będzie ryzyka wystąpienia niskich temperatur.

Jak sadzić czosnek? To banalnie proste

Przed zasadzeniem czosnku istotne jest prawidłowe przygotowanie gleby, gdyż potrzebuje on próchniczego podłoża o neutralnym pH. Miejsce sadzenia można również zasilić kompostem. Aby zasadzić czosnek, należy włożyć do ziemi jego pojedyncze ząbki. Warto jednak udać się po niego do specjalistycznego centrum ogrodniczego i wybrać jak największe okazy o różowo-fioletowych główkach. W przekopanej wcześniej grządce wystarczy zakopać ząbki na głębokość minimum 5 centymetrów, w odległości około 6 centymetrów od siebie, a na koniec dokładnie je podlać.

Ważne jest także, aby w miejscu, gdzie ma zostać zasadzony czosnek, wcześniej nie rosły inne rośliny cebulowe lub ziemniaki.

Zbieranie plonów. Kiedy jest na to odpowiednia pora? 

Czosnek zimowy zasadzony jesienią najlepiej zbierać w lipcu, natomiast odmianę wiosenną w sierpniu. Podczas wykopywania czosnku należy zachować dużą ostrożność, aby go nie uszkodzić. Po zebraniu należy zostawić go na kilka dni, żeby mógł wyschnąć, gdyż dopiero wtedy będzie gotowy do spożycia.

Więcej o: