Co zrobić, aby storczyk bujnie urósł? Dodaj ten sok do doniczki, a kwiaty pojawią się w mgnieniu oka

Co zrobić, aby storczyk szybko zakwitł? Mamy na to banalnie prosty, domowy sposób. Wystarczy kilka kropel soku z popularnego owocu, a łodygi, aż ugną się od ciężkich kwiatów. Pielęgnacja roślin jeszcze nigdy nie była tak prosta.

Storczyki zwane również orchideami zdobią wiele domów i mieszkań, zachwycając swoją szeroką gamą kolorów. Ich pielęgnacja, choć wydaje się trudna, wcale nie musi taka być. Wystarczy zapewnić im odpowiednie warunki oraz zadbać o ich odżywienie. Jak stworzyć domowy nawóz na wzrost? Podpowiadamy, które domowe triki są warte uwagi.

Zobacz wideo Zdrowotny ogród. Te rośliny oczyszczą powietrze w domu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Domowy nawóz do storczyków. Kilka kropel tego soku poprawi jakość podłoża

Poza podstawową pielęgnacją kwiatów warto pomyśleć o odpowiednim nawożeniu. W wielu sklepach ogrodniczych można kupić specjalne mieszanki, które często są nie tylko chemiczne, ale także niezwykle drogie. Jak odżywić storczyka, bez nadmiernych wydatków? W tym przypadku świetnie sprawdzi się cytryna! Wystarczy dodać dosłownie kilka kropel jej soku do wody podczas podlewania, a efekty będą zaskakujące. Jak to działa? Okazuje się, że storczyki uwielbiają kwaśne podłoże, dlatego wielu ekspertów zaleca ten zabieg w celu poprawienia jakości ziemi. Warto jednak uważać, aby nie przesadzić. Zbyt duże ilości soku i zakwaszona gleba mogą przynieść więcej szkód niż korzyści. 

Jak i kiedy przycinać storczyki? Zrób to prawidłowo, a szybciej zakwitną

Storczyki należy przycinać tylko wtedy, gdy stracą już swoje kwiaty oraz liście. Stan wegetacji to idealny czas, aby pomyśleć o cięciu rośliny. Taki zabieg jest potrzebny, gdyż pomaga jej odzyskać siły, dzięki czemu może ona wcześniej zacząć kwitnąć. Czym ciąć pędy? Możesz to zrobić ostrymi nożyczkami lub sekatorem. Pamiętaj, aby ich nie łamać! Przed użyciem narzędzi warto je zdezynfekować. Roślinę należy uciąć tuż nad 3 oczkiem, licząc od dołu. W awaryjnych sytuacjach, czyli gdy pęd całkowicie uschnie, można ściąć praktycznie całą łodygę

Niezwykle ważnie jest, aby nie zabierać się za podcinanie w momencie kwitnięcia rośliny. Podcinanie liści, nawet tych zżółkniętych, jest wręcz zabronione! Jeżeli cięcie storczyka rozpoczniesz zbyt wcześnie, możesz wyrządzić mu nieodwracalną krzywdę.  

Więcej o: