Gdzie wyrzucić patelnię? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka oczywista

Nie wiesz, gdzie wyrzucić patelnię i zużyte garnki? Dowiedz się, jak segregować śmieci w prawidłowy sposób i pamiętaj o ekologii. Pamiętaj, że to również od Ciebie zależy przyszłość Ziemi.

Patelnia: do jakich śmieci należy ją wyrzucać?

W szafce kuchennej zalega Ci stara patelnia? Do jakich śmieci możesz ją wyrzucić? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka jednoznaczna. Musisz wiedzieć, że tego rodzaju akcesoria do gotowania, produkowane są z różnych materiałów. Niestety, nie każda patelnia czy garnek nada się do recyklingu. Warto jednak sprawdzić, jak prawidłowo segregować zużyte odpady, by mieć swój wkład w ochronę środowiska.

Wskazówki, dotyczące sposobu prawidłowego pozbycia się niepotrzebnego odpadu, możesz znaleźć na papierowych etykietach bądź opakowaniach, w których produkt został zakupiony. Jeśli jednak nie masz możliwości sprawdzenia, do jakich śmieci producent zaleca wyrzucenie patelni, zobacz, czym możesz się kierować.

Gdzie wyrzucić patelnię: teflonową, ceramiczną, aluminiową?

Zastanawiasz się, gdzie wyrzucić patelnię teflonową? Co zrobić z patelnią ceramiczną czy aluminiową, bądź wykonaną z innego rodzaju tworzywa? Przekonaj się, do jakich kontenerów należy wyrzucać stare i zużyte akcesoria do gotowania.

Patelnia teflonowa:

Ten rodzaj patelni należy do najchętniej wybieranych przez Polaków. W rzeczywistości, tego rodzaju akcesoria do gotowania, są wytwarzane z aluminium bądź stali, jednak pokrywa je warstwą nieprzywierającą z PTFE. Niestety, wykonane w ten sposób patelnie nie nadają się do recyklingu, dlatego zawsze należy wyrzucać je do śmieci zmieszanych (czarny kontener).

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Patelnia ceramiczna:

Tego typu akcesoria kuchenne są wykonane z ceramiki, jednak nie w całości. W przypadku, gdy chcemy poprawnie zutylizować taką patelnię, należy najpierw spróbować ją rozmontować. Gdy jest to możliwe, części metalowe patelni możesz umieścić w pojemniku na metale i tworzywa sztuczne (żółty kontener na śmieci), natomiast reszta powinna trafić do śmieci zmieszanych. Jeśli nie możesz rozdzielić od siebie części patelni ceramicznej, wówczas całość zużytego odpadu powinna zostać umieszczona w czarnym kontenerze na śmieci. Warto też wiedzieć, że niektóre sklepy z artykułami gospodarstwa domowego umożliwiają zostawienie starych, zużytych sprzętów, które następnie zostają przez nie oddawane do prawidłowej utylizacji.

Patelnia aluminiowa:

Lekka i trwała patelnia aluminiowa może z powodzeniem służyć przez długie lata. Kiedy jednak trzeba będzie ją wyrzucić, pamiętaj, by umieścić ją w koszu na metale i tworzywa sztuczne. Uważaj jednak, bo w przypadku pokrycia patelni powłoką, może się okazać, że produkt należy wyrzucić do śmieci zmieszanych.

Gdzie wyrzucić garnki: do jakich śmieci wrzucić zużyte akcesoria do gotowania?

Masz dylemat, gdzie wyrzucić garnki? Zużyte i zniszczone akcesoria do gotowania nie nadają się już do przygotowywania potraw, dlatego, czasem należy wymienić je na nowe. Niepotrzebne garnki emaliowane powinieneś umieszczać w koszu na odpady metalowe i tworzywa sztuczne. Możesz też dostarczyć je do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), w którym można zostawiać kłopotliwe odpady.

Zobacz też: Kolory koszy na śmieci. Najważniejsze zasady segregacji odpadów

Więcej o: