Jak segregować śmieci? Warto sobie pomóc w sprytny sposób

Jak segregować śmieci? Z pewnością warto podjąć się tego wysiłku. Im jednak bardziej profesjonalnie się za to zabierzemy, tym bardziej przysłużymy się dla środowiska naturalnego. Oto kilka ważnych zasad.

Segregacja odpadów: podstawowe kwestie

Na czym powinna polegać segregacja odpadów? Przede wszystkim trzeba mieć świadomość tego, że zbieranie poszczególnych kategorii odpadów do pojemników o określonym kolorze nie jest czyimś pomysłem realizowanym po to, by przydać innym nieco więcej pracy. Wręcz przeciwnie: takie działanie pozwala skutecznie zawalczyć o czystsze środowisko i o to, by maksymalnie wykorzystywać raz zużyte materiały. W szczególności chodzi o to, by można było przetworzyć np. plastik.

Nade wszystko trzeba znać oznaczenia kolorystyczne, które ułatwiają segregację odpadów. Do których koszy trzeba wrzucać poszczególne kategorie śmieci? Warto o tym pamiętać:

  • Do koszy żółtych wrzucamy przede wszystkim odpady z plastiku i metalu. To tutaj umieszczone powinny być foliowe torby, butelki czy nakrętki. 
  • W koszach niebieskich znajdzie się przede wszystkim miejsce na papier. Zadrukowane kartki, gazety czy opakowania kartonowe to niektóre ze śmieci, jakie powinny zostać tutaj wrzucone.
  • W koszach brązowych umieszcza się odpady biologiczne. Znajdzie się tu miejsce dla kory, niewielkich gałęzi, części zielonych, obierek, ale także skorupek jaj, fusów lub torebek po herbacie.
  • Do koszy zielonych wrzucamy natomiast przedmioty ze szkła. Butelki, szklane wazony lub inne pojemniki trafią właśnie tutaj. Warto pamiętać, że nie ma tu miejsca dla odpadów zabrudzonych i szkła żaroodpornego.
  • Do koszy czarnych wrzucamy zaś odpady zmieszane. Chodzi tutaj o dość bogatą gamę śmieci - od skóry czy futer, przez obuwie, aż po żwirek z odchodami pupila.
Zobacz wideo Do jakiego kontenera wrzucić paragon, a gdzie stare ubrania? Wyjaśniamy

Jak segregować śmieci w domu? Pamiętaj o odpadach niebezpiecznych

Jak segregować śmieci w domu? Oczywiście obowiązuje nas podział odpadów na pięć wskazanych wyżej frakcji. Jeśli wciąż zdarza nam się pomylić kosze, wrzucając do nich niewłaściwe śmieci, to warto sobie pomóc w sprytny sposób. Jedną z metod jest rozlepienie w widocznym miejscu kolorowych nalepek ze ściągawką. Z pewnością po krótkim czasie nie będzie już potrzeby korzystania z nich.

Podczas segregowania odpadów musimy pamiętać o tych, które określa się jako niebezpieczne. Chodzi tutaj zwłaszcza o:

  • opakowania po lekach;
  • zużyte baterie i akumulatory;
  • zużyte świetlówki;
  • opakowania po środkach ochrony roślin;
  • elektroodpady.

Nie wolno ich wrzucać do pojemników. Powinny się znaleźć w wyznaczonych miejscach takich, jak apteki (opakowania po lekarstwach), sklepy (elektroodpady) i Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. 

Zobacz też: Opłaty za śmieci 2023: nowe stawki. W wielu gminach podwyżki

Jak segregować odpady trudne?

Jak segregować odpady trudne? Teflonowe patelnie, garnki lub nawet wspomniane już torebki po herbacie czasami sprawiają nam problemy. Trudno tutaj o jedną receptę: w przypadku dużych wątpliwości warto zasięgnąć informacji w regulaminach selektywnej zbiórki odpadów lub artykułach poradnikowych.

Gdzie wyrzucić ubrania?

Gdzie wyrzucać ubrania, które nie nadają się już do użytku? Stare swetry, bluzy, czapki lub buty powinny trafiać do odpadów zmieszanych. W przypadku ubrań, które nie są jeszcze zużyte, warto rozważyć ich dostarczenie do jednego z pojemników przeznaczonych do prowadzenia zbiórki. 

Zobacz też: Palenie śmieci. Co zrobić, gdy w naszym otoczeniu ktoś spala odpady?

Więcej o: