Gdzie powinna trafiać folia aluminiowa? Segregacja przynosi najlepsze efekty wtedy, gdy nie popełnia się w niej bezsensownych błędów. Tego typu odpady towarzyszą nam zaś powszechnie. Folie aluminiowe wykorzystuje się w gastronomii, przemyśle i wielu innych dziedzinach. Okazuje się jednak, że odpowiednie posegregowanie takich odpadów nie zawsze jest takie proste.
Gdzie wyrzucać brudne folie aluminiowe? Pierwszym koniecznym działaniem będzie oddzielenie folii okrywającej wcześniej produkty niebrudzące od tej, która np. jest zanieczyszczona resztkami jedzenia. Jest to niezbędne po to, by można było dokonać segregacji w odpowiedni sposób. Najlepszym rozwiązaniem będzie próba oczyszczenia odpadów aluminiowych z resztek jedzenia tak, aby były względnie czyste. Jeśli jednak okaże się to niemożliwe, to brudna folia aluminiowa powinna trafić do pojemnika na odpady zmieszane.
Gdzie wyrzucamy czystą folię aluminiową lub taką, która została w dużym stopniu oczyszczona? W większości przypadków takie śmieci nadają się do dalszego przetworzenia. Aluminium zaś jest cennym metalem, który posiada bardzo wiele zastosowań. Dlatego odpady z niego wykonane powinny trafić do żółtego pojemnika na metal i plastik.
O czym jeszcze warto pamiętać, jeśli chodzi o odpowiednią segregację odpadów aluminiowych? Dbanie o to, aby folia z aluminium trafiła do właściwego pojemnika, jest niezwykle istotne. Wykorzystanie tego metalu jest nie tylko powszechne, ale również odgrywa wielką rolę od lat. Sama tylko folia aluminiowa zyskała pierwsze zastosowania ponad 100 lat temu. Od tamtego czasu w wielu branżach docenia się to, że nie przepuszcza ona światła, wody i powietrza.
Jak wygląda dalszy los zużytej folii aluminiowej? Segregacja to dopiero początek procesu, który pozwoli na odzyskanie cennego surowca. Co dzieje się potem? Odpady z żółtych pojemników trafiają na linię sortowniczą. Składają się na nie metale i tworzywa sztuczne. Dochodzi do wyselekcjonowania aluminium spośród odpadów sztucznych i innych metali.
Następnie konieczne jest doprowadzenie do tego, aby aluminium zostało przerobione na materiał łatwy do ponownego wykorzystania. Odpady po wyselekcjonowaniu trafiają więc do recyklera. W nim odbywa się ich rozdrabnianie i strzępienie na płatki. Na specjalnych sitach przesiewa się je po to, by możliwe było pozbycie się zanieczyszczeń.
W dalszej kolejności niezbędne jest wykorzystanie metody termicznej. Pozwala ona na pozbycie się takich elementów, jak choćby powłoki lakierowane i farby. Później konieczne jest kolejne przesiewanie skutkujące usunięciem kolejnych nieczystości. Tak oczyszczony materiał ulega stopieniu w piecach. Stopione aluminium jest rafinowane i filtrowane. W końcu możliwe jest odlewanie i walcowanie, co sprowadza się do powstania nowych arkuszy aluminium, te zaś są już gotowe do kolejnych zastosowań gospodarczych.
Zobacz też: Azbest: utylizacja musi odbyć się do końca 2032 roku. Najważniejsze informacje