Gdzie wyrzucić baterie? Sprawdź najważniejsze zasady segregacji śmieci

Niemal każdy choć raz zastanawiał się, gdzie wyrzucić baterie. Obecne w naszym życiu niemal na każdym kroku, często się zużywają i wymagają wymiany na nowe. Warto wiedzieć, jak postępować ze zużytymi bateriami, by nie stanowiły one niebezpieczeństwa dla nas, ani dla środowiska naturalnego.

Gdzie wyrzucić zużyte baterie?

Wielu z nas zastanawia się, gdzie wyrzucić zużyte baterie. Z całą pewnością nie wolno wrzucać ich do zwykłego kosza na śmieci wraz z innymi odpadami komunalnymi. Baterie oznaczone są symbolem selektywnego zbierania, co oznacza, że ich magazynowanie i utylizowanie po zużyciu podlega szczególnym zasadom. Prawidłowo użytkowane i przechowywane baterie są bezpieczne, jednak po ich zużyciu należy obchodzić się z nimi w odpowiedni sposób. Skoro nie można ich potraktować w taki sposób, jak pozostałe odpady komunalne, jak należy postąpić ze zużytymi bateriami? Zużyte baterie należy wyrzucać do pojemników przeznaczonych na elektrośmieci. Specjalnie oznaczone pojemniki na baterie coraz częściej pojawiają się w instytucjach państwowych, takich jak szkoła czy urząd miasta. Pojemniki na baterie i inne elektrośmieci spotkać też można w marketach, szczególnie wielkopowierzchniowych. Coraz częstsze są też na ulicach miast Miejskie Punkty Elektroodpadów. Są to automaty, składające się z tub, do których można wrzucać nie tylko zużyte baterie, ale także płyty CD i DVD, tonery, telefony, ładowarki, kasety VHS czy żarówki. Ponieważ pojemniki na tego typu odpady nie są dostępne od ręki, zużyte baterie warto przechowywać w odpowiednich warunkach: w suchym pomieszczeniu, w temperaturze pokojowej, w plastikowym lub szklanym pojemniku (unikać pojemników metalowych). Zużytych baterii nie należy łamać, otwierać, poddawać ekspozycji na słońce bądź działaniu niskich temperatur.

Baterie zużyte: czemu nie można ich mieszać z innymi odpadami komunalnymi?

Baterie zużyte mogą stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego. Szacuje się, że rocznie w Polsce zużywa się nawet 200 milionów baterii, głównie jednorazowych paluszków. Zużyte baterie traktowane są jako odpady niebezpieczne, gdyż do ich produkcji wykorzystuje się takie metale ciężkie, jak kadm, ołów, rtęć, nikiel i cynk, ponadto zawierają one takie szkodliwe substancje, jak lit czy mangan. Zużyte baterie stają się niebezpieczne wówczas, gdy się rozleją. Jeśli znajdujące się w nich substancje przedostaną się do gleby lub wody, mogą doprowadzić do ich skażenia. Dlatego absolutnie pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać zużytych baterii wraz z innymi odpadami komunalnymi.  Zgodnie z zamieszczonym na nich symbolem selektywnego zbierania, należy je wyrzucić do odpowiednio oznaczonego pojemnika lub oddać w punkcie zbiórki. Zużyte baterie poddawane są bowiem recyklingowi, najczęściej za sprawą obróbki mechanicznej dzielone są na różne frakcje, które następnie poddawane są obróbce chemicznej lub termicznej. Poszczególne metale przetapia się i wykorzystuje ponownie.

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Gdzie wyrzucić baterie od laptopa?

Publikujgdzie wyrzucić baterie od laptopa? O ile jednorazowe baterie zużywamy dość często, a gdy zbierzemy ich większą ilość, możemy udać się z nimi w miejsce, gdzie prowadzona jest selektywna zbiórka elektrośmieci, o tyle problem z pozbyciem się zużytej baterii od laptopa pojawia się stosunkowo rzadko. Choć niekiedy starą baterię od przenośnego komputera można poddać regeneracji, z reguły zamiast tego prościej jest kupić nową. Co w takiej sytuacji zrobić ze starą? Można oddać ją w sklepie z elektroniką – przy zakupie nowej baterii spokojnie można pozostawić starą. Jeśli jednak podczas zakupów nie mamy ze sobą zużytej baterii, lub dokonujemy zakupów przez Internet, niepotrzebną baterię możemy oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli tzw. PSZOK-u. W przypadku zużytych baterii od laptopa ich selektywna zbiórka jest szczególnie ważna, ponieważ podlegają one specjalistycznej utylizacji. Baterie od przenośnych komputerów zawierają bowiem różnego rodzaju pierwiastki, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego.

Gdzie można oddać zużyte baterie?

Dbając o środowisko naturalne warto wiedzieć, gdzie można oddać zużyte baterie. Najprościej jest zanieść je do wspomnianego już PSZOK-u. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych działają nie tylko w dużych miejscowościach – taki punkt musi działać w każdej gminie. Jego zadaniem jest między innymi odbiór i selekcja baterii jednorazowych i akumulatorów, co pozwala na ich dalszą utylizację i recykling. W wielu miejscowościach coraz częściej pojawiają się też mobilne punkty zbiórki zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Punkty te również przyjmują zużyte baterie jednorazowe i akumulatory. Obowiązek przyjęcia zużytych baterii przyniesionych przez konsumentów mają też sklepy o powierzchni powyżej 25 metrów kwadratowych, które prowadzą sprzedaż baterii i akumulatorów przenośnych. Wszystko to sprawia, że znalezienie punktu, w którym można oddać zużyte baterie, staje się coraz łatwiejsze.

Zobacz też: Gdzie wyrzucać leki? Zasady poprawnej utylizacji substancji niebezpiecznych

Więcej o: