Kiedy sadzić czosnek? Trzymaj się tych terminów! Główki urosną spektakularnie duże i smaczne

Kiedy sadzić czosnek? Uprawa tej rośliny nie jest zbytnio skomplikowana, lecz warto przestrzegać wyznaczonych terminów. Sprawdź kalendarz ogrodnika 2023 i przekonaj się także, kiedy najlepiej uprawiać czosnek ozdobny.

Czosnek przyciąga wielu swoim niestandardowym zapachem oraz smakiem, które potrafią ulepszyć niemalże każde danie. Nic więc dziwnego w tym, że spora grupa ludzi decyduje się na własną hodowlę tej wyjątkowo popularnej rośliny. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jak i kiedy prawidłowo sadzić czosnek. 

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy sadzić czosnek? Nie przegap tych terminów

Czosnek najczęściej należy sadzić w dwóch porach. Odmianę zimową sadzimy między końcem września a początkiem listopada, żeby zdążył wypuścić system korzeniowy przed nadejściem mrozów. Natomiast wiosną sadzimy czosnek jary, który jest pozbawiony pędów kwiatostanowych - najlepiej zrobić to w marcu lub na początku kwietnia. Czosnek zasadzony jesienią należy zebrać w lipcu, natomiast odmianę wiosenną miesiąc później. Pamiętaj, aby podczas zbierania zachować dużą ostrożność, gdyż główki łatwo uszkodzić.

Czosnek ozdobny. Jak go sadzić? 

Czosnek ozdobny jest równie popularny, gdyż potrafi być cudowną dekoracją naszych balkonów, ogrodów, czy tarasów. Posiada on długą łodygę i kwitnie na fioletowo, różowo lub jasnożółto. Jego rozkwit następuje na przełomie wiosny i lata, dlatego najlepszą porą na jego posadzenie jest jesień. Jej uprawę można rozpocząć z końcem września. Cebulki czosnku ozdobnego należy zakopać w ziemi, umieszczając je w dołkach dwa razy większych od ich średnicy. 

Czosnek główkowaty. Przyciągnie do twojego ogrodu pożyteczne pszczoły 

Uprawa czosnku główkowatego także nie należy do najtrudniejszych. Czosnek możesz posadzić za pomocą jego cebuli lub nasion, jednak w tym drugim przypadku na kwitnienie musisz poczekać aż kilka sezonów. Ten rodzaj czosnku możesz również sadzić w doniczce. Najlepiej robić to jesienią, między wrześniem a listopadem, umiejscawiając je na 10 cm pod ziemią. Rośliny te mogą rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat, jednak będą nieco okazalsze, jeśli co około 4 lata zostaną wykopane i przesadzone. Jego zaletą jest to, iż przyciąga masę pszczół oraz motyli, dzięki czemu twój ogród lub balkon będzie tętnił życiem. Ponadto czosnek główkowaty jest świetną ozdobą, gdyż posiada intensywnie fioletowe kwiaty. 

Więcej o: