Jak uratować zmarznięte rośliny? Dzięki tym zasadom będą bujnie rosły nawet zimą

Uprawa roślin zimą może okazać się wyjątkowo problematycznym zadaniem. Nie wiesz, jak poznać czy twoja roślina marznie i zastanawiasz się co zrobić, aby ją uratować? Jest na to prosty sposób! Sprawdź, czego warto unikać, aby rośliny nie uległy uszkodzeniu.

Zima nie jest najlepszym momentem na zakup roślin, a ich pielęgnacja w tym okresie może okazać się wyjątkowo problematyczna. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie się powstrzymać i w naszym domu pojawi się nowy doniczkowy przyjaciel, warto wiedzieć, jak odpowiednio o niego zadbać. Jak rozpoznać przemarzniętą roślinę i co zrobić, aby ją uratować? Wyjaśniamy!

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego rośliny marzną? Zima im nie sprzyja

Roślina może ulec uszkodzeniu, nawet jeśli dosłownie przez chwilę będzie wystawiona na działanie niskich temperatur - od 0 do 5 stopni Celsjusza. Również wietrzenie mieszkania lub krotki transport może spowodować, iż dojdzie do jej przemarznięcia. Przenosząc rośliny ze sklepu do domu, narażasz je na szok termiczny oraz podmuchy zimnego wiatru. W związku z tym, z ich zakupem warto poczekać do momentu, aż temperatury na zewnątrz będą nieco wyższe. Pamiętaj też, że podlewanie roślin wyjątkowo zimną wodą również może im zaszkodzić.  

Jak rozpoznać zmarzniętą roślinę? Szybko traci swój urok

Szczególnie narażone na przemarznięciarośliny stojące na parapetach lub podłodze w pobliżu okien. Pierwszym objawem tego zjawiska będą pojawiające się żółte, jasnobrązowe lub matowe plamy na liściach. Jeżeli roślina stoi zbyt blisko okna, może być narażona na ciągłe podmuchy zimnego powietrza oraz chłód przedostający się z zewnątrz. Gdy mocno zmarznie, zacznie więdnąć, a jej liście i pędny staną się ciemniejsze, przez co będą wyglądać jakby gniły. 

Jak uratować zmarzniętą roślinę? Zapamiętaj te zasady

Gdy zauważysz, że twoja roślina uległa uszkodzeniom spowodowanych mrozem, natychmiast pozbądź się liści z widocznymi śladami przemarznięcia. Nie żałuj ich, gdyż dzięki temu łatwiej będzie ją uratować przed chorobami i jej całkowitym obumarciem. Po takim zabiegu miejsca, z których usunięto liście, warto posypać cynamonem, gdyż posiada on właściwości przeciwbakteryjne i przeciw grzybicze. 

Kolejnym krokiem jest znalezienie roślinie nowego miejsca, gdzie nie będzie więcej narażona na chłód i podmuchy zimnego powietrza. Roślinę należy umiarkowanie podlewać i nawozić preparatami wspomagającymi jej regenerację i pobudzającymi do wzrostu. Jeśli z czasem pojawi się młody liść, to znaczy, że twoje starania działają! Pamiętaj, że warto uzbroić się w cierpliwość, gdyż może to trwać nawet kilka miesięcy. 

Więcej o: