Tajemnice egipskiego Sfinksa. Kiedyś wyglądał zupełnie inaczej? Nowe odkrycie zmienia bieg historii

Odkrycia dotyczące Egiptu wciąż budzą spore kontrowersje. Duży spór wśród ekspertów powstał wokół popularnej budowli Wielkiego Sfinksa w Gizie. Kiedy dokładnie powstała? Zdaniem niektórych naukowców miała ona istnieć już ponad 10 tys. lat p.n.e, znacznie wcześniej niż cywilizacja egipska.

Sfinks jest znacznie starszy, niż wszystkim się wydawało? Naukowcy nie mają wątpliwości. Twierdzą, iż posiadają dowody na to, że został stworzony dużo wcześniej - i  prawdopodobnie z Egipcjanami niewiele ma wspólnego.

Zobacz wideo Kuchnia egipska, czyli przysmaki znad Nilu, których musisz spróbować

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Bogowie egipscy i Sfinks. Naukowcy odkrywają tajemnicę starożytności

Figura Wielkiego Sfinksa znajduje się w Gizie i bez wątpienia jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych posągów na całym świecie. Przypomina lwa z głową faraona - najprawdopodobniej Chefrena - z którego inicjatywy miała powstać około 2550 r. p.n.e. Duże wątpliwości budzi jednak jego twarz, gdyż jest pozbawiona nosa i brody. Najpopularniejszy mit głosi, iż okaleczyli go żołnierze Napoleona, jednak wiele dowodów wskazuje na to, iż wyglądał on w ten sposób już dużo wcześniej. Teorii dotyczących braku pewnych elementów w twarzy jest naprawdę wiele. Niektóre z nich do dzisiaj budzą spore wątpliwości dotyczące jego powstania - szczególnie jeśli chodzi o te najnowsze.

24.02.2023, Kijów, zniszczone rosyjskie czołgi Słowiańsk: Rosjanie uderzyli pociskami rakietowymi. 397. dzień wojny

Sfinks w Egipcie istniał dużo wcześniej, niż podejrzewano? Duży spór wśród ekspertów 

Przez wiele stuleci Sfinks co rusz był zakopywany przez pustynne piaski. Ostatecznie w całości odkopano go w XX wieku, a uwagę ekspertów zwróciła pewna rzecz. Otóż słynna postać miała nienaturalnie małą głowę, co daje podporę do spekulacji, iż dzisiejsza jej wielkość jest spreparowana. Jak poinformował National Geographic, Amerykański autor Robert Temple, stwierdził, że pierwotna figura Sfinksa miała głowę szakala i ukazywała boga Anubisa. Spekulacji na temat oryginalnego wyglądu i pochodzenia Sfinksa nie było końca. Graham Hancock i Robert Bauval uznali, że miał on co prawda głowę lwa, lecz ujrzał światło dzienne dużo wcześniej, niż przypuszczano. Według ich teorii miał powstać około 10,5 tys. lat p.n.e.. Inny naukowiec potwierdził tę tezę, gdyż jego zdaniem Sfinks erodował od intensywnych opadów, które ostatni raz miały miejsce w VI–IV tysiącleciu p.n.e. Egiptolodzy, przekonani o tym, że powstał on nieco później, zasugerowali, iż zmiany są efektem soli zawartej w piasku, której krystalizacja pozostawiła ślady na całym płaskowyżu. W dyskusje włączyli się również klimatolodzy, którzy zgodnie twierdzą, że okres wielkich opadów obejmował także czasy Starego Państwa (2675–2170 r. p.n.e.), a więc powstała teoria o wodzie, nie oznacza, iż Sfinks istniał znacznie wcześniej, niż sądzono do tej pory

Więcej o: