Neurolodzy odkryli, o co warto zadbać podczas pracy z własnego domu. Okazuje się, że istnieje kilka czynników, które mogą wpłynąć na wydajność pracowników, jakość ich pracy oraz samo samopoczucie. Jeżeli je zastosujesz, natychmiast zobaczysz różnicę.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zdaniem lekarzy najważniejszym aspektem domowego biura jest jego wygląd i funkcjonalność. Przede wszystkim stanowisko powinno mieścić się w pobliżu okien. Dlaczego? Naturalne światło ma pozytywny wpływ na pracownika i jego oczy, które przez większość dnia wpatrują się w ekran komputera. Co więcej, ważny jest także widok z mieszkania. Obecność lasu, czy parku w zasięgu wzroku może poprawiać jakość pracy osoby funkcjonującej w trybie zdalnym oraz działać na nią niezwykle kojąco, niwelując oznaki stresu. W otoczeniu osoby pracującej nie powinny znajdować się żadne rozpraszacze, dlatego, jeśli jest to możliwe, najlepiej znaleźć sobie nieco odizolowane miejsce. Zdaniem neurologów warto zadbać także o porządek na biurku, który z pewnością przyczyni się do lepszych wyników w pracy.
Zdaniem ekspertów idealnym sposobem na lepsze skupienie jest rozpylenie w pomieszczeniu zapachu cytryny - to tzw. aromaterapia. Neurolodzy twierdzą, że ma ona pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu człowieka. Co więcej, warto zaopatrzyć się w świece lub odświeżacze z dodatkiem lawendy, które okażą się szczególnie przydatne, gdy pracownik będzie potrzebował chwili relaksu. Dodatkowo w miejscu pracy powinien panować całkowity spokój. Częsta obecność dzieci oraz innych bliskich osób nie sprzyja wydajności pracy. Aby ją zwiększyć, warto nieco oddzielić życie prywatne od zawodowego, nawet gdy wydaje się to niemożliwe. Dla osób, które mają problem ze skupieniem, eksperci znaleźli pewien trik. Sądzą oni, iż słuchanie odgłosów, takich jak: ćwierkanie ptaków, szum fal, czy wiatr pomagają w koncentracji.
Osoby pracujące przy komputerze nie powinny zapominać o krótkich przerwach, które dadzą odpocząć oczom i zebrać siły do dalszego działania. Ponadto konkretna codzienna rutyna również wspomoże jakość pracy zdalnej.