Wystarczy jedna łyżeczka tej przyprawy, a storczyk zakwitnie na nowo. Oto tajemnica pięknych kwiatów

Storczyki to wyjątkowo popularne rośliny, które zdobią wiele mieszkań. Jak je pielęgnować? Ich zdrowy rozwój zależny jest od kilku zasad, które bez wątpienia warto znać. Te domowe sposoby sprawią, że orchidea zakwitnie jak szalona. W czym tkwi tajemnica? Otóż jest nią pewien domowy nawóz.

Storczyk to bez wątpienia król polskich parapetów. Swoją popularność zawdzięczą pięknym i licznym kwiatom. Niestety, ich pielęgnacja nie należy do najprostszych. Aby bujnie rosły i kwitły jak szalone, należy zapewnić im odpowiednie warunki. Jakie? Wyjaśniamy. 

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak podlewać storczyki? Wolą kąpiel w wannie

Storczyki to rośliny, które nie znoszą przelania. Należy podlewać je rzadko, lecz obficie. Najlepiej zrobić to za pomocą specjalnie przygotowanej kąpieli. Wlej wodę do miski lub wanny i wsadź do niej swoje kwiaty. Pozwól im się porządnie napić. Następnie wyjmij je z wody i ustaw z powrotem na miejscu. Jakim? Wbrew pozorom storczyki nie czują się zbyt dobrze na parapetach, gdyż bezpośrednie promienie słoneczne mogą im zaszkodzić. W tym miejscu mogą stać jedynie wtedy, gdy przed słońcem chroni je np. firanka. Te rośliny najlepiej rosną i kwitną w temperaturze od 18 do 24 stopni Celsjusza. Dlatego latem warto postawić je w głębi pomieszczenia. 

Storczyk przestał kwitnąć? Wypróbuj nawóz z czosnku 

Wywar z czosnku to genialny sposób na wzmocnienie i odżywienie rośliny. Jego właściwości sprawią, że będzie ona odporniejsza na różnego rodzaju choroby, dzięki czemu z pewnością nic nie przeszkodzi jej w wypuszczaniu nowych kwiatów. Aby stworzyć ten genialny domowy nawóz potrzebne ci będą jedynie 3 ząbki czosnku i woda!

  1. Weź 3 duże ząbki czosnku i dokładnie je rozgnieć. 
  2. Wrzuć je do słoika i zalej ciepłą wodą z czajnika
  3. Odstaw roztwór na minimum 24 godziny. 
  4. Powstałą mieszankę wlej do miski i "wykąp" w niej storczyka. 
  5. Po upływie 30 minut wyjmij kwiat z wody. 

Jeżeli widzisz, że z twoim storczykiem dzieje się coś złego i nie masz aż tyle czasu, możesz sięgnąć po czosnek suszony. Przyprawa zadziała w podobny sposób i w mig uratuje twoją roślinę. Jak zrobić z niej domowy nawóz? Rozpuść w wodzie jedną łyżeczkę suszonego czosnku, a powstałą mieszankę użyj w ten sam sposób, co w przypadku surowych ząbków

Więcej o: