Jak wyczyścić ekspres do kawy? Nie popełniaj tego błędu! Może sprawić, że urządzenie będzie do niczego

Ekspres do kawy dla wielu jest niezwykle istotnym sprzętem w domu. Posiadacze tej maszyny powinni pamiętać o regularnym czyszczeniu, co może wydawać się trudnym zadaniem. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych domowych sposobów, które sprawią, że twój ekspres będzie czysty jak nigdy.

Dbanie o ekspres do kawy wymaga dużej regularności. Comiesięczne odkamienianie to nie wszystko! W niektórych jego elementach potrafi zalegać dużo zanieczyszczeń, przez co sprzęt może zacząć szwankować. Na co należy zwrócić uwagę?

Zobacz wideo Jak udrażniać rury? Domowe sposoby

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Czyszczenie ekspresu do kawy. O tym warto pamiętać

Regularne czyszczenie ekspresu do kawy jest bardzo ważne. Wszelkie zaniedbania mogą negatywnie wpływać na smak napoju, zdrowie kawoszy oraz... ich budżet. Ten ostatni aspekt wynika z tego, że naprawa sprzętu nie należy do najtańszych usług, a gwarancja zostanie odrzucona, jeśli serwisant zwróci uwagę na to, że sprzęt nie był myty prawidłowo.

Podstawowym błędem podczas czyszczenia ekspresu do kawy jest niewylewanie wody z tacki oraz rzadkie opróżnianie pojemnika na fusy. Powinno się to robić po każdym użyciu ekspresu, ponieważ z czasem może rozwinąć się tam pleśń, co skutkuje nieprzyjemnym zapachem. Wiele osób zapomina także o częstym czyszczeniu dozownika do kawy. Zbierający się tam brud może spowodować, iż odpływ zostanie zatkany. Jak temu przeciwdziałać? Wystarczy przetrzeć problematyczne miejsce szczoteczką lub pędzelkiem, który zbierze pozostałości po kawie. 

Jak często czyścić ekspres do kawy? Wypróbuj trik z kwaskiem cytrynowym

Ogólne czyszczenie ekspresu, przy domowym użytku, najlepiej robić raz na 2-3 tygodnie. Podczas czyszczenia należy wyjąć wszystkie ruchome elementy. Poza odkamienianiem można wykonać także czyszczenie ekspresu i pojemników na wodę czy mleko za pomocą sprawdzonych domowych sposobów. W tym celu warto wykorzystać kwasek cytrynowy. Do pojemnika na wodę wsypujemy 2 łyżeczki kwasku cytrynowego i włączamy zaparzanie. Powtarzamy proces kilka razy, a następnie myjemy dokładnie pojemnik na wodę. Dzięki temu ekspres znów będzie lśnił jak nowy.

Domowy sposób na czyszczenie ekspresu. Pomoże ci ocet

Do sprzątania warto użyć także octu. Do pojemnika z wodą wlewamy łyżkę octu i "parzymy kawę". Następnie uzupełniamy pojemnik czystą wodą i ponownie włączamy ekspres. Zabieg należy wykonać kilka razy, po każdym z nich pozostawiając roztwór na 15 minut po zaparzeniu. Na koniec dokładnie myjemy pojemnik oraz filtr. Z pomocą octu możemy także wyczyścić pojemnik na mleko. Wystarczy, że zalejemy go gorącą wodą z niewielką ilością tego produktu i zostawimy na kilka minut. Po tym czasie myjemy dozownik i odstawiamy do wyschnięcia. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy producent nie zabrania używania, któregoś z wyżej wymienionych produktów. 

Więcej o: