Fusy po kawie lub herbacie jako odpad ''trudny''? Niekiedy właśnie takie śmieci związane są z pewnymi dylematami. Sprawę komplikuje przy tym fakt, że często mamy obecnie do czynienia np. z herbatą w torebkach. Dodatkowo są to niezwykle popularne napoje. Sięgamy po nie kilkukrotnie w ciągu dnia zarówno w domu, jak i w miejscu pracy. Odrębny temat stanowią kapsułki z ekspresu do kawy.
Bez wątpienia wszystkie spośród wymienionych odpadów powinny być utylizowane zgodnie z zasadami segregacji śmieci. Jest ona niezbędna do tego, by można było odzyskiwać maksymalnie dużą ilość surowców. Po przetworzeniu będą one mogły znowu posłużyć w gospodarce.
Najgorszą rzeczą, którą można w takiej sytuacji zrobić, jest zaniechanie tak potrzebnej segregacji odpadów. Niewiele lepszym rozwiązaniem będzie wyrzucanie śmieci nie według zasad, ale zgodnie z własnym przeświadczeniem. O czym przede wszystkim trzeba pamiętać? Podpowiadamy.
Gdzie wyrzucać fusy z kawy? W jaki sposób postąpić z kapsułkami z ekspresu? Najmniej kontrowersji powoduje konieczność utylizacji fusów po kawie. Takie odpady powinny trafić do pojemnika na śmieci biodegradowalne. Decyduje o tym fakt, że chodzi o produkt pochodzenia roślinnego. Nadają się więc do przetworzenia na kompost. To zaś przyczynia się do tworzenia naturalnego nawozu, który może użyźniać glebę.
Co zrobić z kapsułkami z ekspresu? Chociaż one także pojawiają się przy poruszaniu tematu kawy, to jednak wykonuje się je z materiału o zupełnie odmiennych właściwościach. Występują pod postacią niewielkich pudełeczek z plastiku lub aluminium. Oba typy kapsułek mogą podlegać recyklingowi, ale należy je umieścić we właściwym pojemniku. Tym razem będzie to kontener na metale i tworzywa sztuczne.
Gdzie wyrzucić fusy z herbaty? Również one mają pochodzenie roślinne. Powinny więc znaleźć się w pojemniku na odpady biodegradowalne i przyczynić do powstawania naturalnego nawozu. Inaczej rzecz ma się z herbatą zapakowaną w woreczki. Najlepszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku umieszczenie torebek w pojemniku na odpady zmieszane. Wszystko dlatego, że niekiedy dość trudno jest wskazać materia, z którego zostały wykonane. Niekiedy bywa to papier, ale zdarzają się również woreczki wyprodukowane z tworzyw sztucznych.
Wykorzystanie fusów jako nawozu jest bardzo dobrym pomysłem. Można dzięki temu nie tylko pozbyć się odpadów, ale też uzyskać dodatkowe korzyści. Fusy z zielonej herbaty jako nawóz sprawdzają się znakomicie. Można tutaj skorzystać z zawartości teiny w tych odpadach. Jej działanie sprawia, że kwaśność gleby podnosi się. Wymieszane z ziemią fusy będą doskonałym podłożem dla roślin dobrze rozwijających się w kwaśnym środowisku. Fusy działają również w taki sposób, że pomagają w utrzymaniu właściwej wilgotności gleby.
Zobacz też: Gdzie wyrzucić termometr rtęciowy zgodnie z zasadą segregacji śmieci? Podpowiadamy