W twoim ogrodzie buszuje ćma bukszpanowa? Rozpuść w wodzie, spryskaj i patrz, jak ucieka w popłochu!

Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej? Dzięki tym domowym sposobom w mig pozbędziesz się uporczywego szkodnika, a rośliny odwdzięczą ci się swoim nieskazitelnym wyglądem. Wystarczy dwa złote i odrobina cierpliwości.

Choć ćma bukszpanowa w Polsce jest stosunkowo krótko, to zdążyła już wprowadzić chaos w wielu ogrodach. Jej obecności nie warto ignorować! Ten szkodnik w szybkim tempie potrafi uszkodzić bukszpany i doprowadzić do ich obumarcia. Jak się jej pozbyć? Okazuje się, że skuteczne są nie tylko sklepowe preparaty, ale także domowe sposoby, które pozwolą ci przy okazji nieco zaoszczędzić. 

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Domowy sposób na ćmę bukszpanową. Wystarczą produkty z kuchni

Ćma bukszpanowa to wyjątkowo podstępny szkodnik, który działa niezwykle szybko. Dlatego twoje reakcja musi być równie ekspresowa! Do walki z nieproszonym gościem przyda ci się ocet, który kupisz w każdym sklepie spożywczym, za mniej niż 5 złotych. Jego 4 łyżki zmieszaj z 3 łyżkami oleju rzepakowego oraz 0,5 l wody. Powstały roztwór przelej do butelki ze spryskiwaczem i wykonaj dokładny oprysk. Po 30 minutach spłucz bukszpan wodą z węża ogrodowego, dzięki czemu martwe osobniki spadną na ziemię i staną się pożywieniem dla ptaków

Ćma bukszpanowa - jak się pozbyć? Ten produkt kosztuje zaledwie 2 złote 

Innym sposobem na tego szkodnika jest użycie szarego mydła. Jego szerokie zastosowanie jest znane od wieków. Okazuje się, że jest także świetnym środkiem ochrony roślin. Za owadobójcze właściwości szarego mydła odpowiadają zawarte w nim kwasy tłuszczowe. Jak go użyć? 

  1. Zetrzyj na tarce od 150 do 300 g mydła. 
  2. Rozpuść go w 10 l gorącej wody. 
  3. Poczekaj, aż roztwór całkowicie ostygnie. 
  4. Przelej powstałą mieszankę do butelki z atomizerem i wykonaj oprysk. 

Szare mydło poradzi sobie nie tylko z ćmą bukszpanową, ten sam domowy oprysk możesz wykorzystać również w walce z mszycą

Domowy oprysk na ćmę bukszpanową. Genialny odstraszacz na szkodniki

Wykorzystanie intensywnych zapachów często jest skuteczną metodą na wszelkie szkodniki w ogrodzie. Zatem preparat na bazie wrotyczu powinien w mig zwalczyć problem ćmy bukszpanowej. Jak go przygotować? To banalnie proste. 300 g ziela lub 30 g suszu wrotyczu zalej 10 l wody. Powstały roztwór odstaw na 24 godziny, a następnie rozcieńcz go z wodą w proporcjach 1:2. Mieszankę przelej do dużego pojemnika z atomizerem i dokładnie spryskaj nim zaatakowany bukszpan. Nie zapomnij o spodzie liści!

Więcej o: