Kalendarz ogrodnika 2023: Kiedy siać ogórki na rozsadę? Ten trik sprawi, że szybciej urosną

Kiedy sadzić ogórki, aby szybko cieszyć się obfitymi plonami? Termin zbliża się wielkimi krokami, dlatego przygotowania lepiej zacząć już teraz. Sprawdź kalendarz ogrodnika 2023 i dowiedz się, kiedy najlepiej rozpocząć prace w ogrodzie.

Wszyscy posiadacze przydomowych ogródków z niecierpliwością czekają na swoje plony. Aby zbiory były zadowalające, należy zasadzić warzywa w odpowiednim momencie. Poznaj prosty sposób, dzięki któremu zbierzesz je znaczenie szybciej i sprawisz, że będą pyszne jak nigdy wcześniej. 

Zobacz wideo Nowy sposób na ogórki małosolne. Zrób je na sucho!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy sadzić ogórki na rozsadę? Pierwszy termin już za chwilę

Ogórki najlepiej siać do gruntu od połowy maja do połowy czerwca. Jednak warto się do tego przygotować nieco wcześniej. Prace należy zacząć już w kwietniu. Dokładny termin zależy od tego, kiedy będą one sadzone w ogrodzie, gdyż powinno się to odbyć około 4 miesiące po wysiewie ogórków do doniczek. Trzeba pamiętać, że w tym przypadku ważna jest pogoda. Aby uniknąć ryzyka utraty plonów, powinny się one znaleźć w glebie, dopiero gdy na dworze zrobi się ciepło. Nagłe przymrozki i chłodne nocy mogą mocno zaszkodzić sadzonkom i pokrzyżować plany niejednego ogrodnika. 

Jak siać ogórki? Dzięki temu zbierzesz je dużo szybciej

Podczas rozsady ogórków należy postępować zgodnie z kilkoma prostymi zasadami. Sadzie warto rozpocząć od doniczek, gdyż sianie nasion bezpośrednio do gruntu spowolni cały proces. W każdej z nich powinno zaleźć się od jednego do nawet trzech nasion, dzięki czemu utrata niektórych sadzonek nie będzie aż tak bolesna. Do sadzenia ogórków świetnie sprawdzi się żyzna i próchnicza ziemia, w której nasiona należy umieścić na głębokość około 2 cm. Doniczki powinny stanąć w miejscu dobrze nasłonecznionym, najlepiej przy samym oknie. Nasiona szybko wykiełkują, tylko w odpowiednich warunkach. Ważna jest tutaj temperatura. Powinna ona wynosić nie mniej niż 22 stopnie Celsjusza. Sadzonki należy podlewać regularnie, lecz ostrożnie, aby ich nie przelać. Ogórki przesadź do gruntu dopiero wtedy, gdy wypuszczą od 2 do 3 właściwych liści i osiągną wysokość 15-30 cm. Dzięki temu w lecie będziesz mógł cieszyć się licznymi i obfitymi plonami

Więcej o: