Tych ras psów już nie da się spotkać! Jak się nazywały? Niektóre z nich były szczególnie piękne

Pies przez wielu uznawany jest za najlepszego przyjaciela człowieka. Miłośnicy czworonogów dzielą się na tych, którzy decydują się na adopcję, inni zaś poszukują konkretnych ras w hodowlach. Okazuje się, że jeszcze jakiś czas temu ras psów było nieco więcej. Sprawdź, których z nich już nigdy nie spotkasz.

Choć teraz ras psów jest naprawdę dużo, to kiedyś było ich jeszcze więcej. Niektóre z nich istniały jeszcze kilkadziesiąt lat temu i cieszyły się dużą popularnością. Okazuje się, że powody ich wyginięcia były różne. Część z nich przestała istnieć, gdy spadło zapotrzebowanie na czynność, którą wykonywały, inne zaś zostały przekształcone w rasy, które są nam dzisiaj dobrze znane. 

Zobacz wideo Katarzyna Dowbor zareagowała na źle traktowane przez uczestników programu zwierzę. "Pani była oburzona"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Norfolk spaniel. Nie ma go od początku XX wieku

Ten rodzaj spaniela był dość duży, łaciaty i posiadał długą kręconą sierść. W 1861 roku uznano go za najpopularniejszą rasę psów w Anglii, co ku zaskoczeniu wielu przyczyniło się do ich wyginięcia. W związku z dużym zainteresowaniem rasą Norfolk spanielami ludzie rozmnażali je na potęgę, uznając każdego spaniela w ciemne łaty za przedstawiciela właśnie tej rasy. W 1902 roku zmieniono ich nazwę, uznając, że wszystkie z nich to Springer spaniele angielskie.

 

Dogo cubano. Służyły do gonienia niewolników

Ta rasa psów przypominała połączenie dzisiejszego Mastiffa z Buldogiem. Miały one krótki pysk i szeroką, nieco spłaszczoną głowę. Charakteryzowały je również obwisłe wargi, przez co należały do grona mocno śliniących się psów. Ich uszy były wiszące, a ogon długi, zwrócony ku górze. Nazwa tej rasy jest bezpośrednio związana z ich głównym zajęciem. Te psy były szkolone do pogoni za uciekającymi niewolnikami. Rasa przestała istnieć wraz z końcem niewolnictwa na Kubie.

 

Russian tracker. Kuzyn Goldena Retrievera 

Z wyglądu przypominał niezwykle popularnego dzisiaj Goldena retrievera. Część krenologów wierzy, że golden pochodzi właśnie od tej rasy. Russian tracker był wyjątkowo dużym psem, najczęściej w kłębie mierzył aż 76 cm i ważył około 45 kg. Zamieszkiwał głównie górskie tereny, gdzie chronił owce przed drapieżnikami. Spekuluje się, iż rasa zniknęła około 1800 roku. 

 

Talbot jest przodkiem Beagle'a. Jak wyglądał? 

Aktualnie Beagle podbijają serca wielu miłośników psów, podobnie jak niegdyś ich przodkowie, którzy w pewnym momencie byli tak popularni, że umieszczano ich podobizny na herbach. Rasa Talbot bardzo przypominała dzisiejsze Beagle, jej przedstawiciele mieli wyłącznie nieco dłuższe łapy. Te psy myśliwskie prawdopodobnie pochodziły z Norwegii, skąd później przetransportowano je do Anglii. Niestety losy Talbotów nie są znane, a historia ich wyginięcia do dziś pozostaje tajemnicą. 

 

Okazuje się, że lista wymarłych ras jest znacznie dłuższa. Nie będzie nam dane spotkać już takich psów jak: 

  • Tahitian dog,
  • Old spanish pointer,
  • Kuri,
  • English water spaniel,
  • Bullenbeisser,
  • Braque du Puy,
  • Argentine polar dog,
  • Alaunt,
  • Bojowy pies z Kordoby,
  • Buldog staroangielski,
  • St. John’s water dog.
Więcej o: