Te osoby mogą zaoszczędzić na lekach kilkaset złotych miesięcznie. Rząd planuje rewolucyjne zmiany

Darmowe leki dla nowej grupy wiekowej. Rząd chce wspierać finansowo nie tylko najstarszych seniorów. Kto skorzysta na nowelizacji programu? Dolna granica dotycząca wieku zostanie obniżona. To spora ulga dla wielu Polaków. Mogą oszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Jak podaje "Super Express" rząd planuje obniżyć próg wiekowy dotyczący bezpłatnych leków dla seniorów. Ma on zostać zmieniony już w przyszłym roku. Kto skorzysta na nowych przepisach? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Wiek emerytalny należy obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dla kogo darmowe leki? Dolna granica wiekowa zostanie obniżona 

Program Leki 75+ został wprowadzony w 2016 roku i do dziś zapewnia seniorom dostęp do ponad 2 tys. darmowych środków medycznych. Do tej pory warunkiem korzystania z tej ulgi było ukończenie 75. roku życia, jednak z nieoficjalnych ustaleń "Super Expressu" wynika, iż wkrótce się to zmieni. Komu będą przysługiwać bezpłatne leki? Rząd miał się zastanawiać nad obniżeniem granicy wiekowej aż do 65. roku życia. Niestety nie pozwalają na to wysokie koszty, którym państwo nie jest w stanie podołać. W związku z tym zdecydowano się na pośredni wariant i w programie zostaną uwzględnione osoby, które ukończyły 70. rok życia. Obniżenie progu wiekowego o 5 lat to ogromne wsparcie finansowe dla wielu obywateli. 

Oszczędność nawet kilkuset złotych miesięcznie. Nadchodzi lekowa rewolucja

Na liście darmowych leków znajdują się m.in. środki na:

  • nadciśnienie, 
  • cukrzyca. 

W związku z tym, iż są to niezwykle powszechne choroby wśród polskiego społeczeństwa, dla wielu seniorów będzie to spora oszczędność, która nieco poprawi ich sytuację finansową. W dobie galopujących cen i wciąż rosnącej inflacji zmiana granicy wieku dotyczącej bezpłatnych leków z pewnością pozytywnie wpłynie na komfort życia seniorów

To oszczędność kilkudziesięciu, a nawet kilkuset złotych miesięcznie dla wielu seniorów

- powiedział wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Marek Tomków, cytowany przez "Super Express".

Na ten moment z istniejącego programu Leki 75+ korzysta 1,2 mln osób miesięcznie. Już niebawem ta liczba może znacznie wzrosnąć, gdyż wszystko wskazuje na to, iż w 2024 roku z recepty oznaczonej specjalną literą "S", wystawionej przez lekarza bądź pielęgniarkę, będą mogli skorzystać również młodsi seniorzy. Pełną listę refundowanych preparatów można uzyskać na stronie Ministerstwa Zdrowia. Na ten moment znajduje się na niej aż 2057 środków medycznych

Więcej o: