Aby przyrządzić domowe pączki, faworki czy inne tego typu wypieki potrzebujesz sporej ilości oleju, który potem najczęściej ląduje w zlewie lub toalecie. Jest to najłatwiejsze, lecz brzemienne w skutkach rozwiązanie! Dlaczego nie wolno wylewać tłuszczu do zlewu i co z nim w takim razie zrobić?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Okazuje się, że wylanie zużytego oleju do zlewu lub toalety może grozić poważną awarią w mieszkaniu. Płynny olej po połączeniu z wodą zbija się w dość duże tłuste grudki, które łatwo osadzają się na ścianach rur kanalizacyjnych. Ponadto bardzo łatwo przyklejają się do nich inne resztki, które dostają się do odpływu podczas mycia naczyń. Efektem tego może być nieprzyjemny zapach w kuchni, a w gorszym przypadku może nawet dojść do zapchania rur. Aby uniknąć problematycznych sytuacji i sporych kosztów poniesionych podczas naprawy, warto zrezygnować z takiego sposobu utylizacji zbędnego oleju.
Zamiast wylewać olej do zlewu lub toalety, przelej go do słoika i zanieś do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Niestety nie wszystkie z nich przyjmują każdy rodzaj odpadów, dlatego też wcześniej warto upewnić się, że ten blisko ciebie jest w stanie go przyjąć.
Jeżeli okaże się, że nie masz możliwości na wizytę w takim punkcie, butelkę lub słoik z olejem możesz wrzucić do śmietnika na odpady zmieszane. Pamiętaj, aby nie umieszczać oleju w kontenerze na bio odpady, gdyż zgodnie z oficjalną rozpiską oleje jadalne nie powinny się tam znaleźć.
Jeżeli z powodu nieuwagi lub niewiedzy wlałeś zużyty olej do zlewu, to nie koniec świata! Jest prosty sposób na udrożnienie rur i zminimalizowania ryzyka wystąpienia awarii. Do odpływu wsyp około 100 g sody oczyszczonej, wlej około 100 ml octu i zalej 100 ml wody. Zatkaj go i odczekaj 10 minut. Po tym czasie wlej do rury mniej więcej 3 l wody. Taki trik pomoże ci pozbyć się zalegającego w nich tłuszczu i innych resztek. Ten sam zabieg możesz zastosować w przypadku zapchanej toalety.